تبلیغات
جغرافیا و سیاست - بنیانگذار ویکی‌لیکس از تسلیم خود به پلیس انگلیس خودداری کرد

جغرافیا و سیاست

با سلام ... ورود شمارا به وبلاگ جغرافیا و سیاست خوش آمد میگویم ... برای مشاهده کامل مطالب از آرشیو مطالب وبلاگ استفاده کنید.

خبرگزاری فارس: بنیانگذار ویکی‌لیکس که به اتهام آزار جنسی تحت پیگرد قرار دارد، تأکید کرد که علیرغم تلاش پلیس انگلیس برای استرداد وی به سوئد برای بازجویی‌های بیشتر، سفارت اکوادور در لندن را ترک نمی‌کند و خود را تحویل پلیس نمی‌دهد.


به گزارش فارس به نقل از شبکه الجزیره، "جولیان آسانژ" بنیانگذار ویکی‌لیکس هم‌اکنون در سفارت اکووادور در لندن است و مقامات انگلیسی تلاش می‌کنند تا او را به "سوئد" استرداد  کنند.

وی تصریح کرد که به هیچ عنوان خود را به پلیس انگلیس که تلاش می‌کنند او را به سوئد استرداد کنند معرفی نخواهد کرد. قرار است آسانژ در سوئد به اتهام تجاوز جنسی مورد بازجویی قرار گیرد.

روز پنجشنبه هفته گذشته، واحد استرداد مجرمان پلیس انگلیس نامه استراداد آسانژ به سوئد را به او داد و از وی خواست تا خود را به نیروهای پلیس انگلیس معرفی کند.

بر اساس این گزارش، پس از آنکه دیوان عالی انگلیس حکم دادگاه عالی این کشور را مبنی بر استرداد آسانژ به سوئد تایید کرد، او 10 روز قبل به سفارتخانه اکوادور در لندن پناه برد و درخواست پناهندگی کرد.

جولیان آسانژ که در سوئد به اتهام آزار جنسی تحت تعقیب است، نگران است که در صورت تحویل داده شدن به مقامهای سوئدی، به آمریکا مسترد شود.

موسس ویکی‌لیکس در مصاحبه با بی‌بی‌سی تصریح کرد: توصیه ما ا ین است که قانون پناهندگی هم از نظر داخلی و هم بین‌المللی در انگلیس به قوانین مربوط به استرداد ارحجیت دارد، بنابراین پاسخ این است که او با این کار قصد دارد جلوی مسترد شدن به سوئد را بگیرد.

آسانژ از اواخر 2010 درگیر یک نزاع قانونی است، در آن زمان دو زن سوئدی وی را به آزار جنسی زمانیکه به استکهلم سفر کرده بودند، متهم کردند و آسانژ قبل از آنکه توسط پلیس بازجویی شود، این کشور را ترک کرد.

وی در دسامبر 2010 در انگلیس دستگیر شد و تحت بازداشت خانگی قرار گرفت اما آسانژ تمامی اتهامات وارده بر خود را رد کرده است و تأکید کرده که این اتهامات با انگیزه‌های سیاسی به وی وارد شده است.
طبقه بندی: سیاست، اخبار،

[ شنبه 10 تیر 1391 ] [ 04:11 ب.ظ ] [ محمد حسن شاهی ]

[ نظرات() ]