تبلیغات
جغرافیا و سیاست - معرفی کتاب

جغرافیا و سیاست

با سلام ... ورود شمارا به وبلاگ جغرافیا و سیاست خوش آمد میگویم ... برای مشاهده کامل مطالب از آرشیو مطالب وبلاگ استفاده کنید.

جغرافیای سیاسی فضای مجازینویسنده: دکتر محمد‌رضا حافظ‌نیا

ناشر: انتشارات سمت.

تاریخ نشر: زمستان 1390.

این واقعیتی اجتناب‌ناپذیر است که انقلابی بزرگ در زندگی بشر در حال رخ دادن است و امور زندگی بشر به فضای مجازی منتقل می‌شود و بنابراین زندگی افراد در فضای واقعی نیز با فضای مجازی ممکن خواهد بود. از سویی دیگر حکومت‌ها، سازمان‌ها و شرکت‌ها نیز باید خود را برای معماری، ساماندهی، توسعه فضای مجازی و ایجاد زیرساخت‌های آن آماده کنند. زیرا تعلل و تأخیر در آن به عقب‌ماندگی جوامعشان از مسیر تکامل فناورانه و تمدن بشری می‌انجامد و آنان مجبور خواهند شد هزینه‌های زیادی را از این لحاظ متحمل شوند.

فضای حقیقی تکیه‌گاه فضای مجازی است و زیر‌ساخت‌های فضای مجازی یعنی شبکه‌های رایانه‌ای و اینتر‌نت که فضای مجازی در آن شکل گرفته و معنی می‌یابد، تماما در جهان واقعی قرار دارد و از ماهیتی فیزیکی برخوردار است. به این ترتیب فضای مجازی بدون جهان واقعی اعم از زیر‌ساخت‌ها و سیستم عامل هوشمند سازنده و نیز کاربر آن یعنی انسان، امکان تحقق نمی‌یابد. پس فضای مجازی در چارچوب و متکی بر فضای واقعی معنا پیدا می‌کند و از ماهیتی فیزیکی و نقشی ابزاری برای انسان برخوردار است.

این کتاب برای دانشجویان رشته جغرافیای سیاسی در مقطع کارشناسی ارشد به عنوان منبع اصلی درس «جغرافیای سیاسی فضای مجازی» به ارزش 2 واحد تدوین شده است. امید است که علاوه بر جامعه دانشگاهی، سایر علاقه‌مندان نیز از آن بهره‌مند شوند.

کتاب مزبور در فروشگاه‌های انتشارات سمت عرضه می‌شود.
طبقه بندی: معرفی کتاب، جغرافیا، سیاست،

[ پنجشنبه 26 مرداد 1391 ] [ 10:40 ق.ظ ] [ محمد حسن شاهی ]

[ نظرات() ]