تبلیغات
جغرافیا و سیاست - مهاجرت ریزگردها به آمریكا

جغرافیا و سیاست

با سلام ... ورود شمارا به وبلاگ جغرافیا و سیاست خوش آمد میگویم ... برای مشاهده کامل مطالب از آرشیو مطالب وبلاگ استفاده کنید.

لورن رامر از دانشگاه مریلند كه بررسی‌های زیادی روی این مطالعه ماهواره‌ای داشته، می‌گوید: بدون شك این یك رقم بزرگ است. ما ابتدای تحقیق هیچ‌گاه انتظار رویارویی با چنین آمار و ارقامی را نداشتیم.

وی و همكارانش دریافته‌اند همه ساله حدود 70.5 میلیون تن ریزگردهای متعلق به سایر نقاط جهان در كنار سایر ذرات آلاینده وارد آسمان آمریكای شمالی می‌شود؛ در حالی كه ساكنان این نقطه از جهان در كنار سایر فرآیندهای طبیعی سالانه حدود 76.1 میلیون تن ذرات معلق روانه آسمان آمریكای شمالی می‌كنند و این یعنی سهم 52 درصدی از كل ذرات آلاینده و ریزگردهای معلق در آسمان این منطقه از جهان.

محققان دانشگاه مریلند كه همكاری نزدیكی با مركز پرتاب‌های فضایی ناسا داشته اند همچنین متوجه این موضوع شده‌اند كه حجم بیشتر این ذرات معلق ریزگردهای طبیعی است كه به واسطه اقدامات انسانی تولید نشده‌اند.

در حقیقت 88 درصد كل ذرات خارجی معلق در آسمان آمریكای شمالی، ریزگردهایی است كه عرض اقیانوس آرام را طی كرده و خود را به آمریكای شمالی رسانده‌اند.

12 درصد دیگر نیز در حقیقت ریزگردهایی است كه از بیابان سوزان Saharan واقع در شمال آفریقا خود را از عرض اقیانوس اطلس به آمریكای شمالی رسانده‌اند البته بخشی از آنها نیز از اقدامات انسانی ناشی می‌شود.

محققان دانشگاه مریلند حجم بالایی از این ریزگردها را مربوط به آسیا و تا حدود كمی اروپا می‌دانند.

البته مطالعات نشان می‌دهد ساكنان آمریكای شمالی چیز خاصی از این ریزگردها را تنفس نمی‌كنند چون این ذرات وارد سطوح بالایی اتمسفر می‌شود، نه سطوح نزدیك به زمین.

بر اساس این مطالعات، ریزگردهایی كه از طریق اقیانوس آرام وارد آمریكای شمالی می‌شود در ارتفاع حدود دو تا شش كیلومتری از سطح آب معلق می‌ماند.

از این نظر می‌توان گفت فعلا خطر چندانی سلامت مـــردم این منطقه از جهان را تهدید نمی‌كند، اما محققان هشدار می‌دهند در آینده ممكن است این وضعیت خطرساز شود.

به عقیده محققان، ریزگردها به واسطه منعكس كردن بخش قابل توجهی از انرژی خورشیدی به سمت فضای اطراف زمین، تأثیر خنك‌كننده‌ای بر زمیــن دارد.

در عین حـــال آنها هشدار می‌دهند این مهمان ناخوانده می‌تواند تغییرات شگرفی در اوضاع جوی آمریكای شمالی ایجاد كند.


طبقه بندی: جغرافیا،

[ سه شنبه 7 شهریور 1391 ] [ 10:47 ق.ظ ] [ محمد حسن شاهی ]

[ نظرات() ]