تبلیغات
جغرافیا و سیاست - نوعی ابر جدید که به تازگی شناسایی شده است

جغرافیا و سیاست

با سلام ... ورود شمارا به وبلاگ جغرافیا و سیاست خوش آمد میگویم ... برای مشاهده کامل مطالب از آرشیو مطالب وبلاگ استفاده کنید.

سازمان جهانی هواشناسی پس از 60 سال از یك گونه جدید ابر رونمایی كرده است كه توسط تماشاگران آماتور آسمان شناسایی شده است.
خبرگزاری ایسنا: سازمان جهانی هواشناسی پس از 60 سال از یك گونه جدید ابر رونمایی كرده است كه توسط تماشاگران آماتور آسمان شناسایی شده است.ابرهای «آندولاتوس اسپراتوس»(undulatus asperatus) از اشكال چرخان آشفته و نقاط اوج بارور برخوردار بوده و اكنون انجمن درك ابر(CAS) مستقر در انگلیس در حال پیگیری برای به رسمیت شناختن به عنوان یك گونه جدید توسط سازمان جهانی هواشناسی در ژنو و ورود آن به اطلس بین‌المللی ابرها است.

از سال 1975 تاكنون هیچ گونه ابر جدیدی در این اطلس وارد نشده است و اگر CAS بتواند در تلاش خود موفق عمل كند، این اولین بار خواهد بود كه گونه جدیدی از ابر از سال 1951 بدین سو به رسمیت شناخته خواهد شد.
آندولاتوس اسپراتوس به معنی موج متلاطم برای اولین بار در سال 2006 در آیووای آمریكا دیده شد.

از آن زمان این سازه نسبتا پیچیده در فرانسه، نروژ، سالكوم در دوون، میدلبورگ و پرث‌شایر اسكاتلند مشاهده شده است.

انجمن CAS در تلاش برای به رسمیت شناختن این ابر تصاویر زیادی را جمع‌آوری كرده و به پژوهشهای دانشگاهی كه بیشتر در دانشگاه ریدینگ انجام می‌شوند، كمك كرده است.

گریم اندرسون، هواشناس انگلیسی دریافت كه شرایط ایجاد كننده ابر آندولاتوس اسپراتوس بسیار شبیه به ابرهای سینه‌ای بوده اما از ابرهای سطح بالا برخوردار است كه در موجها و چرخش‌ها بخار ایجاد می‌كند.

اكنون طرفداران انجمن CAS باید به انتظار بنشینند كه آیا این ابر به عنوان یك «ویژگی مکمل» شناخته خواهد شد یا خیر. ابر آندولاتوس اسپراتوس اولین گونه جدید از زمان ابرهای پیچیده سیروس به شمار می‌رود.

با این حال به گفته این انجمن، شایعاتی در مورد بررسی این گونه توسط سازمان ملل متحد برای یك نسخه جدید وجود دارد.

ابرها نقش مهمی در ثبت آثار گرم شدن جهانی بر آسمان دارند. این پدیده‌ها می‌توان پاسخ‌هایی را در مورد تغیرات دما و آب‌وهوا در سالهای آینده ارائه دهند.

انجمن CAS از 30 هزار و 903 عضو برخوردار بوده و سال آینده قصد دارد یك برنامه مشاهده ابر را منتشر كند كه از برچسب جغرافیایی برخوردار است. این قابلیت به ذخیره مكان و زمان تصاویر بدست آمده برای كمك بیشتر به تحقیقات در مورد ابرها كمك خواهد كرد    

طبقه بندی: جغرافیا، اخبار،

[ چهارشنبه 5 مهر 1391 ] [ 11:23 ق.ظ ] [ محمد حسن شاهی ]

[ نظرات() ]