تبلیغات
جغرافیا و سیاست - نصف النهار مکه به جای نصف النهار گرینویچ

جغرافیا و سیاست

با سلام ... ورود شمارا به وبلاگ جغرافیا و سیاست خوش آمد میگویم ... برای مشاهده کامل مطالب از آرشیو مطالب وبلاگ استفاده کنید.

معاون وزیر دفاع و رئیس سازمان جغرافیایی نیروهای مسلح گفت:غربی ها مناطق جغرافیایی را بر اساس موقعیت خودشان تعریف کرده اند .

به گزارش خبرنگار خبرگزاری دانشجویان ایران (ایسنا)منطقه آذربایجانشرقی، امیر سرتیپ 'محمدحسن نامی'عصر چهارشنبه در اختتامبه همایش جغرافیدانان جهان اسلام در تبریز افزود: یکی از نصف النهارهای زمین دقیقا از مرکز کعبه می گذرد و با توجه به وجود انحرافات مغناطیسی در نصف النهار گرینویچ می توان از نصف النهار مکه برای تعیین زمان بین المللی استفاده کرد.

وی گفت: به شعاع 284 کیلومتری مکه هیچ گسلی وجود ندارد و چهار رکن کعبه در چهار جهت اصلی زمین است.

وی اظهار داشت: زمان در دین اسلام اهیمت خاصی دارد و در آیات و روایات به این امر اشاره شده و مسلمانان نیز باید به این موضوع حساس باشند.

 رئیس سازمان جغرافیایی نیروهای مسلح گفت:  کشورهای اسلامی باید جهت تحقق تعریف زمان بر اساس نصف النهار مبدا مکه  با ما همکاری کنند.

نامی به اقدامات انجام گرفته برای نجات دریاچه ارومیه اشاره کرد و گفت:تحول جدیدی با انجام عملیات هیدروگرافی در دریاچه ارومیه قرار است  انجتم شود که مجری آن شرکت آب منطقه ای ارومیه می باشد.

نامی از اعلام آمادگی این مرکز برای در اختیار قرار دادن اطلاعات ماهواره ای مورد نیاز دانشجویان درصورت اعلام نیاز خبر داد و گفت:اگر برای پروژه های درسی خود به اطلاعات ماهواره ای نیاز دارند، با معرفی دانشگاه می توانیم اطلاعات را به صورت رایگان در اختیار آنها قرار دهیم.

پنجمین کنگره بین المللی جغرافیدانان جهان اسلام 18 و 19مهرماه جاری در دانشگاه تبریز برگزار شد.

طبقه بندی: جغرافیا،

[ شنبه 22 مهر 1391 ] [ 09:54 ب.ظ ] [ محمد حسن شاهی ]

[ نظرات() ]