تبلیغات
جغرافیا و سیاست - مخالفت کاخ سفید با تحریم های جدید علیه ایران

جغرافیا و سیاست

با سلام ... ورود شمارا به وبلاگ جغرافیا و سیاست خوش آمد میگویم ... برای مشاهده کامل مطالب از آرشیو مطالب وبلاگ استفاده کنید.مجلس سنای آمریکا طرح جدیدی را برای گسترش تحریم های ایران تصویب کرده است.

سنای آمریکا در حالی با قاطعیت آرا تحریم‌های جدید علیه ایران و تنبیهات برای افراد، بانک‌ها و شرکت‌هایی را که در بخش انرژی بنادر، کشتیرانی و کشتی‌سازی و تجارت فلزات گرانبها با ایران همکاری کنند، به تصویب رساند؛ که کاخ سفید، مخالف این تحریم‌ها بود و تصویب آن را منجر به عقب‌گردی در کنترل مناقشه هسته‌ای با ایران می‌دانست.

 نمایندگان این مجلس روز جمعه با 94 رای مثبت به طرحی رای دادند که تجارت فلزات گرانبها، فولاد، آلومینیوم، زغال کک و گرافیت را با ایران ممنوع می کند.

 مصوبه سنا همچنین صادرات نرم افزارهای صنعتی مربوط به بخش های انرژی و کشتیرانی را به ایران ممنوع کرده است.

 به گزارش بی بی سی، از دیگر محدودیت های در نظر گرفته شده به وسیله نمایندگان سنا، منع شرکت های بیمه از معامله با صنایع انرژی، کشتیرانی و کشتی سازی ایران است.

 نمایندگان سنا همچنین تمهیداتی را برای منع مبادله گاز ایران با طلای ترکیه در نظر گرفته اند.

 مصوبه سنا در حالی به تصویب رسید که گروه 1+5 برای دور تازه گفت و گوهای هسته ای با ایران آماده می شود.

 این در حالی است که کاخ سفید با فرستادن ایمیلی به رهبران دمکرات در سنا، اعلام کرده بود که هم‌اکنون اعمال تحریم‌های جدید علیه ایران به هیچ وجه ضروری نیست و از آنها خواسته بود تا سال آینده، آن را به تعویق اندازند.

 در این ایمیل آمده است: تحریم‌های جدید، متناقض و متباین با کاربست تحریم علیه ایران است و این ابهامات، منجر به اختلال در کاربست تحریم‌ها علیه ایران می‌شود.

 بنا بر این 'زارش، «تامی ویتور»، سخنگوی شورای امنیت ملی آمریکا، دیروز در یک سخنرانی اعلام کرد: باور ما بر این است که کاربست تحریم‌های جدید، عقب‌گرد از هدف اصلی است.

 ما همچنین درباره سازوکارهایی که در پیش‌نویس تحریم‌های جدید به آن اشاره شده، نگرانی‌هایی داریم و خواهان بررسی و تطابق آن‌ها با الگوهای کنگره هستیم تا این قوانین را کارآمد و با تحریم‌های جاری همسان‌سازی نماییم تا در نتیجه از عقب‌گرد در اهداف تحریم‌ها جلوگیری کنیم.

 در همین رابطه آسوشییتدپرس گزارش داد، کمیته روابط عمومی آمریکا و اسرائیل، آیپک، که از قوی‌ترین لابی‌های نزدیک به اسرائیل در آمریکاست، در نامه‌ای به قانون‌گذاران آمریکایی از آنان خواسته بود از این طرح حمایت کنند.

 در گزارشی دیگر خبر گزاری رویترز نوشت، به گفته مارک دوبوویتز، مدیر «بنیاد دفاع از دموکراسی‌»، بسته تحریمی جدید از جمله به منظور توقف انتقال طلا از ترکیه به ایران تهیه و تنظیم شده است.

 با این حال وزیر انرژی و منابع طبیعی ترکیه می‌گوید که از نظر او اگر آمریکا تحریم‌های خود علیه ایران را گسترده‌تر کند، باز هم مشکلی برای ترکیه و از جمله تجارت «گاز در برابر طلا» وجود نخواهد آمد.

 در همین زمینه تابناک نوشت، در حالی ‌که از مدت‌ها پیش، تجارت شرکت‌ها و افراد آمریکایی با ایران ممنوع اعلام شده بود، پیش‌نویس تحریمی جدید ـ که دیروز در سنا رأی آورد ـ تنبیهاتی را برای دیگر کشور‌ها درباره تجارت با ایران در نظر می‌گیرد که در واقع گفته می‌شود، گامی برای نزدیک شدن به تحریم تجاری ایران است.
طبقه بندی: اخبار، سیاست،

[ یکشنبه 12 آذر 1391 ] [ 11:06 ق.ظ ] [ محمد حسن شاهی ]

[ نظرات() ]