تبلیغات
جغرافیا و سیاست - نقش ترکیه در مسائل اخیر فلسطین / اردوغان به غزه نمی رود

جغرافیا و سیاست

با سلام ... ورود شمارا به وبلاگ جغرافیا و سیاست خوش آمد میگویم ... برای مشاهده کامل مطالب از آرشیو مطالب وبلاگ استفاده کنید.


پس از حوادث غم انگیز ماه مه 2010، که کشتی صلح بانان ترکیه در نوار غزه مورد حمله قرار گرفت، آنکارا مبتکر ارایه پیشنهاد به رسمیت شناختن دولت فلسطین شد.احمد داود اوغلو زیر امور خارجه ترکیه اخبار منتشر شده راجع به رجب طیب اردوغان برای بازدید از نوار غزه را تکذیب کرد. به گفته وی، سفر به نوار غزه در برنامه کاری نخست وزیر ترکیه گنجانده نشده است. هیچ سفری نه به صورت مستقل و نه مشترک با دفتر سیاسی حماس به رهبری خالد مشعل انجام نخواهد گرفت.

به گزارش سرویس بین الملل انتخاب Entekhab.IR ، صحبت از احتمال شرکت سران دولت در جشن باشکوهی است که به مناسبت 25 سالگی تاسیس حماس انجام خواهد گرفت. چرا ترکیه از رفتن به این برنامه خودداری کرد؟

واضح است که ترکیه سعی دارد در نقش میانجی سیاسی برای بستن قرارداد صلح میان اسراییل و حماس ظاهر شود. در زمان تنش میان حماس و اسرائیل ، موساد و اداره اطلاعات و جاسوسی ترکیه درباره قطع آتش بس در نوار غزه به گفتگو نشستند. تامیر فردو رییس موساد و هاکان فیدان همتای ترکیه وی تمام مدت در قاهره حضور داشتند و به گفتگو درباره شرایط حاضر مشغول بودند. اما در نتیجه، پس از دخالت امریکا، پروژه توافق صلح آمیز که توسط مصر پیشنهاد شده بود، به اجرا درآمد. البته خالد مشعل رییس سیاسی نهضت حماس طی گفتگوی تلفنی، از اردوغان به خاطر ایفای نقش ارزنده در فرایند صلح میان فلسطین و اسراییل قدردانی کرد.

اما قضیه به همین جا ختم نمی شود. پس از حوادث غم انگیز ماه مه 2010، که کشتی صلح بانان ترکیه  در نوار غزه مورد حمله قرار گرفت، آنکارا مبتکر ارایه پیشنهاد به رسمیت شناختن دولت فلسطین شد. امریکا و متحدینش در آن زمان، این سناریو را با مشکل روبرو کردند. اما پس از بحران نظامی در نوار غزهٰ، سازمان ملل اقدام به برگزاری رای گیری در روز 29 نوامبر کرد. فلسطین در این رای گیری، به جایگاه دولت ناظر در سازمان ملل دست یافت. 139 کشور به اضافه ترکیه و روسیه از این پیشنهاد حمایت کردند.

علاوه بر این، به گزارش روزنامه گاردین بریتانیا، طاهر النوری سخنگوی رسمی دولت حماس، اعلام کرده است که این نهضت در حال حاضر قصد دارد شیوه مبارزه با اسراییل را تغییر داده و از حملات نظامی خودداری خواهد کرد. روزنامه گاردین همچنین می گوید: «حماس مجبور بود شیوه های مبارزه را تحت فشار عباس رهبر فلسطین تغییر دهد زیرا اکنون مذاکراتی درباره تشکیل دولت اتحاد ملی در حال انجام است.

به همین خاطر، باید توافقات بر سر مواردی باشد که برای فلسطین لازم است و نه تنها حماس. بویژه اینکه برخورداری فلسطین از جایگاه دولت ناظر در سازمان ملل، به طور غیر مستقیم نشان می دهد که فلسطین دارای مرزهایی می باشد و نوار غزه هم در این مرزها قرار می گیرد. علاوه بر این، ساحل غربی رود اردن به اضافه اورشلیم شرقی جزو خاک فلسطین است. مطبوعات عرب زبان راجع به ترکیه و شریک اصلی او در فلسطین یعنی خالد مشعل رهبر سیاسی حماس می گویند که اخبار گاه و بیگاهی راجع به برکناری احتمالی نخست وزیر ترکیه وجود دارد.
طبقه بندی: سیاست، اخبار،
برچسب ها:ترکیه، فلسطین، اردوغان، غزه،

[ چهارشنبه 15 آذر 1391 ] [ 09:23 ب.ظ ] [ محمد حسن شاهی ]

[ نظرات() ]