تبلیغات
جغرافیا و سیاست - عامل ترور شهید علی محمدی به دار مجازات آویخته شد

جغرافیا و سیاست

با سلام ... ورود شمارا به وبلاگ جغرافیا و سیاست خوش آمد میگویم ... برای مشاهده کامل مطالب از آرشیو مطالب وبلاگ استفاده کنید.
«علی جمالی فشی» كه در ۲۲ دی ماه ۸۸ با جاسازی بمب در یک دستگاه موتورسیکلت و پارک کردن آن مقابل منزل شهید علی محمدی، این استاد دانشگاه را به شهادت رساند، صبح امروز ۲۶ اردیبهشت در محوطه داخلی زندان اوین به دار مجازات آویخته شد.

منبع:آفتاب
«علی جمالی فشی» كه در ۲۲ دی ماه ۸۸ با جاسازی بمب در یک دستگاه موتورسیکلت و پارک کردن آن مقابل منزل شهید علی محمدی، این استاد دانشگاه را به شهادت رساند، صبح امروز ۲۶ اردیبهشت در محوطه داخلی زندان اوین به دار مجازات آویخته شد.

به گزارش خبرگزاری دانشجویان ایران (ایسنا)، در ساعات اولیه صبح سه شنبه ۲۲ دی ماه ۱۳۸۸ بود كه خبر انفجار یك بمب در منطقه قیطریه تهران منتشر شد.

در همان روز دادستان تهران با تایید وقوع انفجار در منطقه قیطریه و كشته شدن یك استاد دانشگاه بر اثر این انفجار گفت: تا این لحظه مظنونی در این رابطه دستگیر نشده است.

عباس جعفری دولت آبادی در گفت وگو با خبرنگار حقوقی ایسنا، اظهار كرد: صبح امروز سه شنبه یك استاد دانشگاه كه قصد سوار شدن به خودرویش را داشته با انفجار موتور مجاور خودرواش كشته شده است.

وی گفت: مسعود علی محمدی، استاد در زمینه انرژی هسته ای است و تاكنون عوامل این انفجار یا مظنونی در این رابطه دستگیر نشده است.

دادستان تهران افزود: بازپرس از محل بازدید كرده و دستور انتقال جسد به پزشكی قانونی را صادر كرده است و تحقیقات به منظور دستگیری عامل این انفجار و علت و انگیزه آن در دادسرای جنایی آغاز شده است.

تحقیقات در زمینه شناسایی و دستگیری عاملان ترور این استاد دانشگاه ادامه داشت تا اینكه در بیستم دی ماه ۱۳۸۹ یعنی یك سال بعد از وقوع حادثه، وزارت اطلاعات از دستگیری عوامل ترور استاد علی محمدی خبر داد.

چندی بعد، «علی جمالی فشی» كه به عنوان عامل ترور شهید علی محمدی شناسایی و دستگیر شده بود، در برنامه ای تلویزیونی به نحوه جذب در سرویس اطلاعاتی اسراییل(موساد) و چگونگی به شهادت رساندن این محقق ایرانی پرداخت.

محاکمه عامل ترور شهید علی محمدی در شعبه ۱۵ دادگاه انقلاب

صبح روز اول شهریور ماه ۱۳۹۰ جلسه محاكمه علی جمالی در شعبه ۱۵ دادگاه انقلاب و به ریاست قاضی صلواتی آغاز شد.

در ابتدای این جلسه قطبی نماینده دادستان تهران به قرائت كیفرخواست صادره علیه «علی جمالی فشی» پرداخت و گفت:

ریاست محترم دادگاه؛ در این پرونده آقای علی جمالی فشی ۲۶ ساله، تبعه ایران، اهل كنگاور، مقیم كرج، شغل آزاد، فاقد پیشینه و محكومیت كیفری «بنا به اظهارات خودش»، متاهل، باسواد، بازداشت با صدور قرار بازداشت موقت متهم است به؛

۱ ـ محاربه و افساد فی الارض از طریق:

الف) ترور دانشمند هسته یی جمهوری اسلامی ایران ـ شهید دكتر مسعود علی محمدی ـ به واسطه مستقر كردن موتورسیكلت حامل بمب جنب منزل شهید علی محمدی و نهایتا انفجار بمب هنگام خروج دكتر علی محمدی از منزل كه منتهی به شهادت وی شده است.

ب) همكاری با رژیم غاصب اسرائیل و سرویس اطلاعاتی موساد علیه نظام مقدس جمهوری اسلامی ایران جهت ارائه اطلاعات مورد درخواست سرویس جاسوسی رژیم صهیونیستی اسرائیل (موساد)

۲ـ تحصیل مال از طریق نامشروع به مبلغ یكصد و ۲۰ هزار دلار از سرویس اطلاعاتی موساد به واسطه همكاری و ارائه اطلاعات و نهایتا اجرای صحنه ترور كه به عنوان پاداش از سرویس فوق الذكر دریافت داشته است.

۳ـ تخریب عمدی اموال خصوصی شامل خودروها و منازل مسكونی اطراف محل انفجار بمب منتهی به شهادت دكتر علی محمدی.

۴ـ نگهداری مواد روان گردان از نوع متامفتامین به میزان ۱۰ سانتی گرم

سپس قاضی صلواتی اتهامات مطرح شده را به «جمالی فشی» تفهیم كرد و از او در مورد نحوه جذب در سرویس اطلاعاتی رژیم صهیونیستی سوال كرد كه این متهم در پاسخ گفت: ملاقات از طریق شخصی انجام شد كه مسئول جذب بود. او من را به كنسولگری اسراییل در استانبول برد. ابتدا قرار بود از طریق ورزشی سفر كنم. اوایل فقط صحبت از فروش اطلاعات بود و صحبتی از ترور نبود.

قاضی صلواتی از تعداد سفرهای متهم به تركیه و نام افسر اطلاعاتی اسراییل پرسید كه متهم پاسخ داد: چهار بار به تركیه سفر كردم و هر بار هم در كنسولگری اسراییل ملاقات داشتم. نام افسر اطلاعاتی هم كه با وی در تماس بودم «دم» بود.

وی خاطرنشان كرد: اكثر ملاقات ها در پارك های تهران بود و برای هر ملاقات ۵ تا ۱۰ هزار دلار دریافت می كردم.

قاضی صلواتی از متهم پرسید: آیا آموزش خاصی دیدید و انگیزه شما از همكاری با رژیم اسراییل چه بود؟

جمالی فشی در پاسخ گفت: بله، آموزش جمع آوری اطلاعات را دیدم. نیت من مراجعه به آنجا و همكاری با آنها نبود ولی طی یك سری از شست وشوهای مغزی و صحبت كردن علیه نظام و اسلام، افكار من را علیه نظام بر انگیختند. یعنی اینكه می گفتند نظام جمهوری اسلامی دشمن تمام دنیاست و تروریست است.

در ادامه، قاضی صلواتی از متهم پرسید «آیا سفرهای دیگری هم داشتید؟» كه جمالی فشی در پاسخ اظهار كرد: سفر دیگری هم به تایلند داشتم. در آنجا با سه نفر از مسئولان آموزش ملاقات كردم. این سفر حدود ۱۰ روز طول كشید و برای اولین بار بود كه خارج از كنسولگری ملاقات داشتم.

وی ادامه داد: در آنجا یك سری تست هوش از من گرفتند و بعد آموزش های كامپیوتر، عكاسی، فیلمبرداری، تعقیب و مراقبت افراد، نحوه ارتباط گرفتن با افراد، نصب بمب، نصب ردیاب در ماشین، تعقیب موتور و ماشین و ... را دیدم و در تایلند مبلغ ۱۵ هزار دلار دریافت كردم.

رییس شعبه ۱۵ دادگاه انقلاب از متهم پرسید كه «اولین بار بحث عملیات نظامی و ترور از كجا مطرح شد؟» كه جمالی فشی در پاسخ گفت: ابتدا قرار نبود به اسراییل بروم. در سفر به تركیه گفتند ما شما را برای یك ماموریت خیلی مهم انتخاب كرده ایم.

جمالی فشی ادامه داد: اولین بار با یكی از مسئولان سرویس اطلاعاتی اسراییل در آنتالیای تركیه ملاقات داشتم. در آذربایجان نیز یكی از مسوولان رده بالای موساد دو بار با من ملاقات حضوری داشت كه مراحل سفر به اسراییل را برای من توضیح داد.

قاضی از متهم سوال كرد كه آیا به زبان فارسی با یكدیگر صحبت می كردید؟ كه متهم در پاسخ گفت: خیر. این فرد به زبان عبری صحبت می كرد كه برای من ترجمه می شد.

متهم در ارائه توضیحات بیشتر در این خصوص ادامه داد: بعد از حضور سه چهار روزه در باكو باید لوازمی را تهیه می كردیم كه پس از تهیه این لوازم و گذشت سه چهار روز از فرودگاه باكو به اسراییل سفر كردیم. در آنجا با شخصی كه مسئول آموزش عملیات بود ملاقات كردم كه وی مرا به یك هتل منتقل كرد و از فردای آن روز آموزش ها شروع شد.

عامل ترور شهید علی محمدی اظهار كرد: در آنجا آموزش های موتورسواری، گریم، تیراندازی و نصب بمب روی موتورسیكلت را فرا گرفتم و حدودا ۱۰ روز در اسراییل بودم.

قاضی صلواتی سوال كرد كه «آیا ماكتی از منزل شهید علی محمدی در اختیار داشتید تا آموزش های لازم را در آنجا پیاده كنید؟» كه وی پاسخ داد: در یك پادگان، تمام مسیر، انبار خانه امن و ماكت منزل علی محمدی و حتی رنگ و اندازه آن را نیز منطبق با آنچه در تهران بود درست كرده بودند و در آنجا آموزش های لازم ارائه شد.

متهم در پاسخ به این سوال كه «آیا در طول این سفرها اطلاعاتی در خصوص شخصیت شهید علی محمدی به شما داده شده بود؟»، گفت: خیر. تا سه روز قبل از عملیات حتی آدرسی از منزل شهید علی محمدی در اختیار من گذاشته نشد. پس از گذشت مدت زمانی به ایران آمدم و به صورت هفتگی اقداماتی را انجام می دادم.

جمالی فشی در پاسخ به این سوال قاضی كه «آیا از سرویس اطلاعاتی جاسوسی اسراییل با شما تماس گرفته می شد؟»، اظهار كرد: از طریق لپ تاپ اطلاعاتی را به من منتقل می كردند. پس از آن باید اقداماتی از جمله تهیه بنزین، روغن و غیره را در دستور كار خود قرار می دادم. قرار بود در ابتدا موتور را من تهیه كنم كه به من خبر دادند آنها این كار را انجام می دهند و سه روز مانده به روز عملیات آدرس منزل را به من دادند.

وی ادامه داد: طی یك روز به آن محل رفتم، مسیرها را چك كردم و پس از آمدن به خانه به آنها اطلاع دادم كه اوضاع خوب است. چند روز بعد تماس گرفتند كه باید بروی و بمب را به موتور نصب كنی. بمب را به تنهایی نصب كردم و وسایلی را كه خریده بودم، در انبار گذاشتم. به من گفتند كه فردا صبح باید موتور را از انبار برداری و پس از تایید ما كار را انجام دهی اما در آخرین تماس اعلام كردند كه برنامه كنسل شده و باید موتور را به خانه امن منتقل كنی و دوباره به من گفتند كه فردا باید این كار را انجام دهم. فردای آن روز نیز همین روال طی شد و در نهایت دوباره به من گفتند كه وسایل را به خانه امن منتقل كن و به خانه بازگرد.

متهم تصریح كرد: قبل از اینكه برنامه ترور پیش بیاید مباحثی ضد نظام و حتی ضد اسلام را برای من مطرح می كردند. به من گفته شد كه این فرد (علی محمدی) دشمن بشریت است و خیال تو از این بابت راحت باشد كه ما با آدم بیگناه كاری نداریم.

قاضی در خصوص احساس متهم پس از انجام عملیات سوال كرد و گفت كه «چطور توانستی به خود بقبولانی كه یكی از نخبگان كشورت را از بین ببری؟» كه جمالی فشی پاسخ داد: اكنون برای این حرف ها بسیار دیر است. اگر قبل از آن می دانستم كه چه شخصیتی ترور می شود، می توانستم كاری كنم اما پس از ترور هنگامی كه از شخصیت وی مطلع شدم از لحاظ روحی به هم ریختم. طبق آموزش هایی كه دیده بودم باید پنج ترور را انجام می دادم ولی به دلیل اینكه از جهت روحی اوضاع خوبی نداشتم، من را حذف كردند. حتی ملاقات هایی را كه باید با من انجام می شد نیز كنسل كردند.

وی اضافه كرد: هنگامی كه یك نفر به صورت روزمره موضوعی را برای تو تكرار می كند به طور طبیعی توی ذهن تو می رود. من نیز جوان بودم و فكر می كردم كه كارم درست است.

قاضی از متهم سوال كرد كه «جمعا چقدر برای این كار دریافت كردی؟» كه وی پاسخ داد: حدود ۱۲۰ هزار دلار.

رئیس شعبه ۱۵ دادگاه انقلاب سوال كرد كه «آیا مملكت خود را ارزان نفروختی؟» كه متهم با تایید این مطلب گفت: درست است.

قاضی صلواتی از وی سوال كرد كه «آیا ترور بعدی كه قرار بود توسط شما انجام شود، ترور دكتر شهریاری نبود؟» كه وی پاسخ داد: بله. حتی آموزش هایی را در خصوص ترور شهریاری نیز فرا گرفته بودم.

پس از پایان اظهارات متهم، قاضی صلواتی اظهار كرد كه ترور دكتر شهریاری و علی محمدی مانع پیشرفت كشور ما نخواهد شد و دادگاه نیز طبق قانون عمل می كند.

به گزارش ایسنا، در ادامه محمدحسن یزدی صمدی ـ وكیل مدافع علی جمالی فشی ـ با بیان اینكه بنده حسب وظیفه باید از متهم دفاع كنم، ایراداتی را نسبت به اتهامات موكل و صلاحیت دادگاه مطرح كرد كه پس از پایان دفاعیات وی قاضی صلواتی عنوان كرد كه هیچ كدام از ایرادات شما وارد نیست.

وی در خصوص ملاقات با موكلش نیز خاطرنشان كرد: از من سوال شد كه آیا با موكل خود ملاقات كردید كه من گفتم خیر. در جلسه محاكمه برای من موضوع مشهود خواهد شد و اگر سوالی برایم به وجود آید، خواهم پرسید. از سوی دیگر این موضوع برای من ممكن است تالی فاسد داشته باشد زیرا موكل هرچه می گوید ممكن است بعدها گفته شود كه وكیلش به وی آموخته است اما هر وقت كه می خواستم به من وقت ملاقات داده می شد.

وی با تاكید بر اینكه همه می دانیم كه رژیم صهیونیستی كارنامه سیاهی دارد، گفت: آنها موكل مرا شستشوی مغزی داده اند، آن هم شستشوی مغزی با آب ناپاك و در حقیقت وی را فریب داده اند.

وكیل مدافع جمالی فشی در پایان اظهار كرد: غرض از صحبت های من عدم مجازات موكلم نیست بلكه روشن شدن چگونگی مجازات وی است.

به گزارش ایسنا، عامل ترور شهید علی محمدی در دفاعیات پایانی خود گفت كه با پی بردن به اشتباهش از ترور ۵ نفر دیگر خودداری كرده است.

وی اظهار كرد: در اینكه من كار خیلی بدی علیه كشورم انجام دادم شكی نیست ولی این را در نظر بگیرید كه اگر من ذاتا آدم بدی بودم الان باید من را برای ترور چهار پنج نفر دیگر هم محاكمه می كردید.

جمالی فشی ادامه داد: به علت ذات درونی خودم بود كه به اشتباهم پی بردم و از چند ترور دیگر كه احتمال داشت به گردن من بیفتد جلوگیری كردم ولی باز هم دلیل نمی شود بگویم كار بدی نكردم و در نهایت باید بگویم كه پشیمانم.

همچنین در این جلسه همسر شهید مسعود علی محمدی با حضور در جایگاه شكات اظهار كرد: من از عامل ترور فقط این سوال را دارم كه چطور متوجه نشده كه اسراییل دشمن چندین ساله ماست و برای كشتن یك نفر نقشه كشیده است؟ چطور فردی كه از او به عنوان سازنده بمب اتم نام برده می شود، هیچ محافظی ندارد؟ كشور ما بارها و بارها اعلام كرده كه ما به دنبال بمب هسته یی نیستیم.

وی با تاكید بر اینكه اصل ترور قبیح است، گفت: همه ادیان ترور را رد می كنند. آیا دریافت این پول ها برای كشتن یك نفر ارزش دارد؟ ما همه می دانیم كه اسراییل برای ما شمشیر را از رو بسته است. این فرد چطور توانسته خام وعده های رژیم صهیونیستی شود؟

همسر شهید علی محمدی ادامه داد: آیا جرم همسرم فقط عشق به وطن بود؟ آیا كسی كه وطن خود را دوست دارد باید كشته شود؟ مگر او جز علم اندوزی و آموزش چه كاری كرده بود؟ همیشه می گفت كه من به خاطر شغل معلمی كه دارم از آینده ی خود مطمئنم زیرا به كسی ظلم نكرده بود. همسرم به راحتی به این جایگاه نرسیده بود و بسیاری از فشارها را تحمل كرده بود.

وی در پایان با اعلام تقاضای اعدام برای متهم، گفت: از دستگاه قضایی تقاضا دارم كه اسراییل را به علت اقدامات تروریستی در محاكم بین المللی به محاكمه بكشاند و امیدوارم خداوند هر فرد و كشور تروریستی را نابود كند.

صدور حكم اعدام برای «جمالی فشی»

بعد از گذشت یك هفته یعنی در روز ششم شهریور ماه ۱۳۹۰، سخنگوی دستگاه قضایی از صدور حكم اعدام از سوی دادگاه انقلاب برای عامل ترور شهید مسعود علی محمدی خبر داد.

حجت الاسلام محسنی اژه ای در گفت وگو با خبرنگار حقوقی خبرگزاری دانشجویان ایران (ایسنا)، اظهار كرد: علی جمالی فشی عامل ترور شهید مسعود علی محمدی به اتهام محاربه و فساد فی الارض به اعدام محكوم شد.

وی با بیان این كه این حكم از سوی شعبه ۱۵ دادگاه انقلاب صادر شده است، یادآور شد: حكم صادره به وكیل مدافع علی جمالی فشی نیز ابلاغ شده است.

تایید حكم در دیوان عالی كشور

روز یكشنبه ۱۷ اردیبهشت ماه سال جاری، عباس جعفری دولت آبادی دادستان تهران از تایید حكم اعدام قاتل شهید «مسعود علی محمدی» در دیوان عالی كشور خبر داد.

دادستان تهران روز گذشته و در حاشیه برگزاری دهمین جلسه دادگاه فساد مالی نیز گفت كه حكم اعدام «علی جمالی فشی» در همین هفته اجرا می شود.
طبقه بندی: سیاست،

[ سه شنبه 26 اردیبهشت 1391 ] [ 08:36 ب.ظ ] [ محمد حسن شاهی ]

[ نظرات() ]