تبلیغات
جغرافیا و سیاست - یك مقام روس: شركت ایرانی - روسی برای سوخت نیروگاه بوشهر ایجاد شود

جغرافیا و سیاست

با سلام ... ورود شمارا به وبلاگ جغرافیا و سیاست خوش آمد میگویم ... برای مشاهده کامل مطالب از آرشیو مطالب وبلاگ استفاده کنید.مسكو - رییس مركز مطالعات اجتماعی – سیاسی روسیه، یكی از راه حل های احتمالی مساله هسته ای ایران را ایجاد یك شركت مشترك روسی – ایرانی در زمینه تولید سوخت هسته‌ای برای نیروگاه اتمی بوشهر در خاك ایران دانست.


به گزارش ایرنا، 'ولادیمیر یفسیف' روز جمعه در مقاله ای در پایگاه اینترنتی روسی'ایران رو' نوشت: ایران در صورت ساخت این واحد صنعتی به طور تضمینی از سوخت تأیید شده برای نیروگاه هسته ای خود برخوردار خواهد شد.

وی افزود: در این صورت، جامعه جهانی هم می تواند به طور مستمر شاهد مصرف ذخایر اورانیوم ایرانی با غنای پایین برای تولید سوخت هسته ای و كنترل مواد هسته‌ای تولید شده در این كشور باشد.

رییس مركز مطالعات اجتماعی – سیاسی روسیه، ساخت و تكمیل نیروگاه هسته ای بوشهر را یك نمونه موفق از همكاری های هسته ای صلح آمیز تهران و مسكو دانست و خاطرنشان كرد: در احداث این مركز بزرگ تولید برق هسته ای، اصول ایمنی تجهیزات در سطح بالایی تأمین شده است.

وی با بیان اینكه مبالغه ای در این زمینه صورت نمی گیرد، به درجه بالای ایمنی تلمبه های نیروگاه هسته ای بوشهر اشاره كرد و نوشت: امنیت فعالیت تلمبه هایی كه آنجا نصب شده اند، همواره به وسیله تلمبه های دیگر تضمین می‌شود و به همین علت در آنجا چهار تلمبه نصب شده است.

وی افزود: علاوه بر این، در نیروگاه بوشهر ،سامانه چند مرحله ای ایمنی وجود دارد كه امكان پیشگیری از سوانح به هنگام پاره شدن خط لوله مدار اول كه از همه خطرناك تر است، را تأمین می كند.

تحلیلگر روس یادآور شد: سیستم كاهش حرارت نیروگاه بوشهر هم در صورت وقوع حوادث اضطراری وجود دارد كه گرمای راكتور خاموش شده را به بیرون منتقل می كند و همه این تدابیر مانع از بروز هر نوع سانحه می‌شود.

رییس مركز مطالعات اجتماعی – سیاسی روسیه اضافه كرد: با وجود اینها برای فعالیت خوب نیروگاه هسته ای بوشهر نیاز به كادر فنی و مدیریتی باتجربه وجود دارد و برای این منظور با مشاركت روسیه شماری از پرسنل نیروگاه در این كشور دوره های آموزشی ویژه گذرانده اند.

وی افزود: طی چهار سال اخیر در روسیه در مجموع 700 كارشناس ایرانی آموزش دیده اند.

تحلیلگر روس در ادامه مقاله خود به زیاده خواهی های غرب در قبال فعالیت های هسته ای جمهوری اسلامی ایران و همكاری كشورمان با روسیه در این زمینه اشاره كرد و نوشت: ساخت نیروگاه اتمی بوشهر كه تنها پروژه انرژی هسته ای در خاورمیانه بزرگ است،در برخورد منفی غرب با همكاریهای هسته ای روسیه و ایران تغییری ایجاد نكرده است.

وی افزود: در غرب هنوز عده زیادی همچنان اعتقاد دارند كه مسكو برای ساخت بمب اتمی به تهران كمك می‌كند. به عنوان مثال مؤسسه بین المللی مطالعات راهبردی لندن به تازگی گزارشی با عنوان 'امكانات ایران در زمینه ساخت سلاح های هسته‌ای، شیمیایی و میكروبی' منتشر و در آن چنین ادعایی را تكرار كرده است.

یفسییف خاطرنشان كرد: در این گزارش در باره همكاری های مسكو و تهران مبالغه گویی و ادعا شده است كه روسیه به ایران در اجرای برنامه های هسته ای كمك كرده است، در حالی كه ایرانیان به صورت مستقل به اهداف زیادی رسیده اند.

وی در مقاله خود نوشت: ادعاهای غرب مبنی بر امكان استفاده از نیروگاه هسته ای بوشهر به عنوان منبع تولید پلوتونیوم تسلیحاتی كاملا واهی و بی اساس است و راكتورهای آب سبك هیچگاه برای تولید این مواد شكافنده مورد استفاده قرار نمی گیرند.

تحلیلگر روس خاطرنشان كرد: همكاریهای روسیه و ایران در زمینه انرژی هسته‌ای در چارچوب پیمان‌ منع اشاعه سلاح‌های هسته‌ای (NPT) صورت می گیرد و این همكاریها متقابلاً سودمند و از هر نظر قانونی است.

وی تاكید كرد: تلاش های غرب برای تحریف ماهیت همكاری های ایران و روسیه به حل و فصل اختلافات پیرامون برنامه هسته‌ای ایران كه تحت تأثیر آمریكا و متحدانش بروز كرده است ،كمكی نمی كند.

یفسییف یادآور شد: برای یافتن راه حل واقعی برای خروج از وضعیت بن بست كنونی باید غرب در سیاست های خود در قبال برنامه هسته ای ایران تجدید كند.

طبقه بندی: سیاست،

[ جمعه 9 تیر 1391 ] [ 06:33 ب.ظ ] [ محمد حسن شاهی ]

[ نظرات() ]